Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

 

5000 Yıllık Şifa Kaynağının Bilmediğiniz Faydaları

İlk kez günümüzden yaklaşık beş bin yıl önce yapılan zeytinyağı, besin değerleri yönünden zengin olması sebebiyle geçmişten beri etkin bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Peki zeytinyağının faydaları nelerdir? Zeytinyağı cilde nasıl etki eder? Zeytinyağı zayıflatır mı? Zeytinyağı içmenin sağlığa yararı nedir? Siz de tüm bu soruların cevabını merak ediyorsanız, yazımızda yanıtlara yer verdik. Zeytinyağının sağlığa etkisi ile ilgili tüm bilgiler için buyurun yazımıza…

 

Zeytinyağı Cilde Faydaları

Her derde deva zeytinyağının faydaları ile ilgili merak edilen konuların başında zeytinyağının cilde kullanımı gelir. Çünkü cildimiz bizim için en önemli giysidir ve diğer organlarımıza göre ön plandadır. Bu nedenle akne izleri, ölü hücreler, siyah noktalar ve sivilceler gibi cilt problemleri çoğumuz için büyük problem teşkil eder.

Yüzyıllardır her türlü hastalığın tedavisinde kullanılan zeytinyağının cilt için de birçok faydası vardır. Yüze zeytinyağı sürmek güvenlidir ve doğal zeytinyağı kullanıldığı takdirde istenilen miktarda/sıklıkta kullanılabilir. Zeytinyağının cilde faydaları arasında ölü hücreleri yenilemesi, cildi havalandırması, kan dolaşımını hızlandırması, akne izlerini gidermesi, cildi nemlendirmesi ve döküntüleri yok etmesi sayılabilir. Bu özelliklere bakıldığında, cilt temizliği ve tedavisi için kimyasal kozmetiklere ihtiyaç olmadığını söyleyebiliriz.

Zeytinyağı en etkilidoğal nemlendiricidir, yağ asitleri bakımından zengin olduğundan cildi yalnızca nemlendirmez aynı zamanda besler. Zeytinyağının hafif ısıtılarak masajla cilde yedirilmesi özellikle kuru veya problemli cilde sahip bireyler için en doğal ve etkili yöntemdir.

 

Zeytinyağının Mideye Faydaları

Zeytinyağı mide hastalıkları için de oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Her sabah uyandığınızda 1 çorba kaşığı zeytinyağı içmek mide asidini dengeler, ülseri engeller, mide yanması, gaz gibi şikayetlere etki ederek mideyi rahatlatır. Mide hastalıklarındaki artışın ivme kazandığı günümüzde, en etkili ilaçlardan biri doğal zeytinyağıdır.

 

Zeytinyağı Saça Faydaları

Zeytinyağının faydaları arasında saç sağlığına etkisi de göz ardı edilemeyecek kadar önemlidir. Ilık su dolu bir kaseye 1 kaşık bal ile 4 kaşık zeytinyağı karıştırılarak saça uygulanır. Saçların nemli kalarak dökülme riskini azaltan zeytinyağı aynı zamanda saç derisini havalandırır ve saça canlılık verir.

 

Zeytinyağının Romatizmaya Faydaları

Zeytinyağı özellikle orta yaş üzeri bireylerde sık rastlanılan romatizma hastalığına da şifadır. Tabii ki romatizma için doktor takibinde olunmalıdır, fakat bununla birlikte zeytinyağı da bitkisel bir tedavi yöntemi olarak kullanılabilir.

1 çorba kaşığı hakiki zeytinyağını 1 çay kaşığı karabiber ile bir taşımlık kaynatıp ağrı olan (romatizma, bel boyun fıtığı, eklem ağrıları) bölgeye masajla yedirin. Hem ağrılarınızın azaldığını, hem de daha rahat hareket edebildiğinizi fark edeceksiniz.

 

Zeytinyağı Kalp ve Damar Tıkanıklığına Etkisi

Zeytinyağının faydaları arasında belki de en önemlisi kalp ve damar sağlığına etki etmesidir. İçerdiği tekli doymamış yağ zinciri sayesinde kalp hastalığı riskini azaltan zeytinyağı, iyi kolesterolü arttırır ve kötü kolesterolü düşürür.

Akdeniz mutfağının dünyaca kalp sağlığını koruyan mutfak olarak bilinmesinin sebeplerinden biri de zeytinyağıdır. Zeytinyağı yemeklerde kullanıldığında kalp krizi riskini azaltır ve damar tıkanıklığını engeller.

Yazımızda zeytinyağının saymakla bitmeyen faydalarından başlıcalarına yer verdik. Tabii ki beş bin yıllık şifa kaynağımızın sağlığa etkileri bununla bitmiyor. Aynı zamanda soğuk algınlığı, boğaz ağrısı, öksürük, kulak yolu hastalıkları, güneş yanığı ve deniz anası sokmasına karşı etkili olan zeytinyağı, düzenli olarak tüketildiğinde ömrü uzatır.

Dilerseniz hakiki zeytinyağını mağazamızdan satın alabilirsiniz.