Zeytini Yakından Tanıyalım

 

Ağaçları bin yıla kadar yaşayabilen zeytin ağacının yaprağı da, meyvesi de, meyvesinin yağı da şifadır. Bu yazımızda daha çok bu ağaçların meyvesi olan zeytinden bahsedeceğiz. Zeytin nedir? Zeytin çeşitleri nelerdir? Zeytinin özellikleri ve faydaları nelerdir? Merak ediyorsanız, okumaya devam edin…

 

Zeytin Nedir?

 

Zeytin nedir? Zeytin kahvaltı masalarını süsleyen lezzetli bir meyvedir ve zeytin ağacından elde edilir. Genellikle Akdeniz iklim özelliklerinin görüldüğü Ege, Akdeniz gibi bölgelerde yetişir. On binlerce yıllık zeytin ağacının altın değerindeki meyvesi zeytin, içerdiği besin değerleri ile her derde deva bir meyvedir.

 

Zeytinin Özellikleri Nelerdir?

Zeytinin özellikleri nelerdir? Çok yıllık kalın gövdeli ve sık dallı zeytin ağaçları her mevsim yeşildir ve 10 metreye kadar uzayabilir. Ağaç gövdesi kalın ve boz renktedir. Bu boz renkli dev gövde yıllandıkça çatlamaya başlar ve yaklaşık 2000 yıl kadar yaşayabilir. Baharın gelmesiyle ağaçların ince dallarında küçük sarı çiçekler açar. Çok güzel bir kokuya sahip olan bu çiçekler yağlı ve etli bir meyveye dönüşür. Meyve öncelikle yeşil renktedir ve yeşilken toplanıp salamura edilirse yeşil zeytin adını alır. Bekledikçe kararan zeytinler ise Kasım ayının sonlarına doğru hasat edilir ve adına siyah zeytin denir.

 

Zeytin Faydaları Nelerdir?

 

Zeytin meyvesinin içerdiği besin değerleriyle bir hazine olduğundan bahsetmiştik. Zeytin içerisinde bol miktarda A vitamini, protein, yağ, E ve C vitaminleri bulunur. Zeytin aynı zamanda mineral bakımından da zengindir ve S (kükürt), Ca (kalsiyum), Mg (magnezyum) gibi önemli mineralleri bünyesinde bulundurur. Meyve içerisinde bu vitamin ve minerallerin bir arada bulunması kalp hastalıkları gibi ciddi rahatsızlıkların devasıdır.

 

Ülkemizde Yetişen Zeytin Çeşitleri Nelerdir?

 

Ülkemiz zeytin yetiştiriciliğinde Dünya’da 5. sıradadır ve Dünya zeytin üretiminin %5’ini karşılamaktadır. Türkiye’de yetişen bazı zeytin çeşitleri şunlardır;

 

Çakır Zeytin:Ege Bölgesi’nde özellikle İzmir çevresinde yetişir ve özelliklerine bakıldığında 5. sıradadır. Sofralık yeşil zeytinde denir.

 

Ayvalık Zeytini: Ege’de Körfez civarında, Çanakkale’de ve İzmir’de; Akdeniz Bölgesi’nde ise Adana-Mardin hattında üretilir. Bu zeytin özellikleri ve yağının kalitesi dolayısıyla birinci sıradadır.

 

Çelebi Zeytini: Bursa ve Kocaeli’de üretilir. Yeşil zeytin adıyla tüketilir.

 

Büyük Topak Ulak Zeytini: Yeşil çizme zeytin adıyla satılır. İri, etli ve lezzetlidir.

 

Zeytinin çeşidi ne olursa olsun tadında meyvemsi aroma ve acımsılık olması gerekir. Bunun yanında unutulmamalıdır ki zeytin rengi yeşildir. Zeytinin aşırı siyah olması bir artı özellik değil, hilelilik göstergesidir. Hatta zeytinin parlak siyah rengini kazanması için bazı sahtekârlar tarafından sanayi boyaları kullanılmaktadır.

 

 
Dilerseniz doğal zeytinyağı ürünlerimize mağazamızdan ulaşabilirsiniz.