Zeytin ve Zeytinyağı Hakkında İlginç Bilgiler

Bugünkü yazımızda zeytin ve zeytinyağı hakkında ilginç, faydalı ve az bilinen gerçeklerden bahsedeceğiz. İlginizi çektiyse buyurun ilk maddemizle başlayalım…

 

 

 

1) Kur’an-ı Kerim’de Zeytin Meyvesi Hakkında Bir Ayet Vardır

 

İslam dininin kutsal kitabı Kuran’da üzerine yemin edilen yıldızlar, vakitler, yerler ve meyveler gibi unsurlar vardır. Bunlar anlatımı pekiştirmek ve algıyı açmak üzere verilmiş örneklerdir. Ayetler arasında en ilgi çekici olanlardan biri de Yemin olsun incire ve zeytine… şeklinde başlayan ayettir. Uzmanlara göre bu ayette çok çekirdekli incir çokluğa, tek çekirdekli zeytin ise “tevhid” inancına işaret etmektedir.

 

2) Zeytin Sahip Olduğu Besin Değerleriyle Bir Hazinedir

 

Bir insanın 100 gram yeşil zeytin yediğinde alacağı enerji miktarı tam 144 kaloridir. Bunun yanında 1.5 gram protein, 13.5 gram yağ, 3 gram karbonhidrat, 90 mg Ca minerali, 2 mg Demir ve 300 ünite vitamin A içerir.

 

3) Zeytin Meyvesinden Enfes Bir Reçel Yapılmaktadır

 

Kulağa ne kadar tuhaf gelse de özellikle Ege Bölgesi’nde yapılan bu reçel enfes bir lezzete sahiptir. Portakal kabuğu ve karanfil gibi aromatik tatlarla kaynatılan zeytin özellikle şekeri sıklıkla düşenler için doğal ve lezzetli bir çözümdür.

 

4) Dünyanın En Nadide Kolonyalarından Biri Zeytin Çiçeğinden Yapılır

 

Zeytin çiçeği kolonyası diğer kolonya çeşitlerinden farklı olarak içinize çektiğinizde sanki zeytin ağaçlarının arasında dolaşıyormuşsunuz gibi bir his yaratır. Büyüleyici ve acımtırak bir kokusu olan kolonyanın birkaç damlası hoş dakikalar yaşatır.

 

5) Türkiye Dünya’daki 5. Zeytinyağı Üreticisidir

 

Uluslararası listeye baktığımızda, ülkemizin zeytinyağı üretiminde 5. sırada olduğunu görürüz. İlk 4 ise şöyledir; İspanya, İtalya, Yunanistan, Tunus

 

6) Yeşil ve Siyah Zeytin Aynı Ağaçta Yetişir

 

Zeytin Ekim başında erken hasat edilmesiyle en doğal ve lezzetli zeytinyağı üretilir. Bu dönemde toplanan zeytin yeşil zeytindir. Bu hasattan sonra zeytinyağının daha çok kararması beklenir ve Kasım sonuna doğru ikinci hasat yapılır. Bu dönemde ise siyah zeytin hasat edilir. Yani çoğu insan bilmese de yeşil ve siyah zeytin aynı ağaçtan hasat edilir.

 

7) Zeytinyağı Eski Dönemlerde de Şimdiki Kadar Popülerdir

 

İyonyalılar’dan olan Homeros bir ozandır ve şiirlerinde zeytinyağından “sıvı altın” olarak bahseder. Günümüzde her geçen gün yeni bir faydası keşfedilen zeytinyağının belki de geçmişte sağlıkçılar tarafından tüm sırları biliniyordu. Tarihi tıbbi kaynaklardan günümüze ulaşanlar sayıca hayli az olduğundan bunu asla bilemeyeceğiz.

Dilerseniz doğal zeytinyağı ürünlerimize mağazamızdan ulaşabilirsiniz.