Yalnız Mutfakta Değil Evin Her Köşesinde Zeytinyağı

 

Yemeklerimizde büyük bir zevkle kullandığımız zeytinyağının kullanım alanının mutfakla sınırlı olmadığını biliyor muydunuz? Yalnızca nefis sarmalar ve salatalar yaparken değil, cilt sağlığında, hayvanlarınızın bakımında, hatta mobilyalarınızda bile zeytinyağı kullanabilirsiniz. Nasıl mı? Detaylar için buyurun yazımıza…

 

Zeytinyağının şifalarından faydalanmaya bizler kadar evcil hayvanlarımızın da hakkı var. Zeytinyağı onlar için de oldukça önemli bir şifa kaynağı. Zeytinyağı sayesinde tüyleri parlaklaşır, kalp sağlığı için iyidir, kolesterolü düşürür ve tüy dökülmesini yavaşlatır. Evcil hayvanınızın öğünlerine düzenli olarak zeytinyağı karıştırdığınızda tüy kökleri beslenir ve tüyleri parlaklaşır. Yağ ayrıca bağırsaklarını yağlar ve hazmı kolaylaştırır. Bunun dışında tüy problemi yaşıyorsanız mamaya bir parça sızma zeytinyağı karıştırmak sağlıklı, güçlü ve dökülmeyen tüylerle sonuçlanacaktır.

 

Zeytinyağını mobilyalarınızı parlatmak için de kullanabilirsiniz. Çeyrek su bardağı beyaz sirkeye 1 çay kaşığı zeytinyağı ve 1 çay kaşığı su ekleyerek tozlardan kurtulabilirsiniz. Bunun için karışıma toz bezinizi batırarak yağını akıtın ve tozlu bölgeyi bununla silin. Zeytinyağını mobilya cilası olarak kullanmak istiyorsanız bir kâse limon suyuna 1 tatlı kaşığı su, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ekleyin ve temiz bir bezi batırın. Dairesel hareketlerle cilaladığınız mobilyanızı 5 dakika yağlı beklettikten sonra temiz bezle kurulayın.

 

Zeytinyağını kullanarak kızartma tavalarınızın ömrünü uzatmak da evde uygulayabileceğiniz pratik bir yöntemdir. Tavanızı yıkayıp kuruladıktan sonra doğal zeytinyağından damlattığınız bir bezle ovalayın ve öyle saklayın. Bu işlem sayesinde pas, küf oluşumu engellenecek ve tavanız daima parlak kalacaktır.

 

Akdeniz kadınları parlak ve temiz yüzlü güzel kadınlar olarak bilinirler. Bunun en temel kaynaklarından biri yüzyıllardır zeytinyağını saçlardan tırnaklara, kürlerden bakım kremlerine tüm güzellik ürünlerinde kullanmalarıdır. Evet, zeytinyağı kullanarak cilt, saç ve tırnak sağlığınızı da koruyabilirsiniz. Tırnak sağlığı için duştan sonra parmak uçlarınızı zeytinle ovalayın ya da ojelerinizi sildikten sonra tırnaklarınızın dinlenmesi için pamukla zeytinyağı sürün. Cilt temizliği için ise zeytinyağı ile makyajınızı temizleyebilir veya gece yatmadan temizlediğiniz cildinizi zeytinyağı ile ovarak uyuyabilirsiniz. Saçlarınıza zeytinyağı bakımı yapmak için saçlarınızı yıkamadan 1 saat önce yağ ile ovun ve tarayın.

Zeytinyağının 1001 şifası üzerine yazılmış birçok kitap vardır, bunlardan en ünlüsü ise Carol Firenze’nin “Zeytinyağı Tutkusu” isimli kitabıdır. Siz de zeytinyağı meraklısı iseniz doğal sızma zeytinyağlarımızdan edinerek kitaptaki tüm doğal çözümleri uygulayabilirsiniz.