İyi Bir Zeytinyağı Nasıl Üretilmeli?

İyi bir zeytinyağı nasıl üretilmeli? sorusunun en basit cevabı “iyi bir zeytinden” üretilmesi gerektiğidir. İyi zeytinden kastımız ise, ağacı, meyvesi, yetiştirilme şekli ile tamamen doğal ve kaliteli zeytindir. Zeytinyağını kaliteli-hakiki-doğal ve lezzetli yapan tüm tat, koku, renk, lezzet unsurları dolayısı ile zeytine bağlıdır.
Zeytini en doğal ve optimum ortam koşullarında yetiştirdikten sonra, zeytini zeytinyağına dönüştüreceğimiz süreç de oldukça önemli. Erken hasat, zeytinyağının kalitesini arttıran en önemli unsurlardandır. Zeytinlerin Ekim ortası-Kasım başı zaman aralığında ağaçtan darp almayacak şekilde elle, yahut makine ile nazikçe toplanması gerekiyor. Toplanan zeytinler mutlaka aynı gün sıkım merkezine götürülmeli. Bunun yanında sıkım yöntemi “soğuk sıkım” yada ‘’düşük ısıda sıkım’’ olmalı ve elde edilen zeytinyağı çelik tanklarda ışık görmeyecek şekilde muhafaza edilmelidir.

Zeytinyağı üretiminde kullandığımız yöntemleri titizlikle uygulamak ve birkaç püf noktayı gözden kaçırmamak gerekiyor. Örneğin zeytinyağı üretimi için toplama yapılırken farklı bahçelerin zeytinleri karıştırılmamalıdır. Her bahçenin toprak pH’ı dolayısıyla ağaç ve ağaca ait meyvenin pH’ı farklı olacağından, bu oluşacak zeytinyağının asitlik oranını etkileyerek bozunmalara yol açacaktır.

 

Asitlik Oranı ve Dizem Nedir?

Zeytinyağı oleik asit ve gliserin adı verilen iki maddeden oluşur. Bu maddeler birbiri içerisinde tam çözünmez ve oleik asitin bir miktarı serbest halde görülür. Zeytinyağı içerisinde serbest kalan oleik asit miktarı az ise yağ lezzetli, çok ise acı ve lezzetsiz olur. Asitlik oranı bu karışımın her 100 gramında bulunan oleik asitin oranıdır. Örneğin natürel sızma zeytinyağının asitlik oranı 1’den düşüktür. Bu nedenle kusursuz olarak adlandırılan natürel sızma zeytinyağı tat, koku ve içerdiği vitaminler açısından birincil yağdır.

Dizem nedir? sorusunun yanıtı olarak ise, zeytinyağının asitlik derecesini belirten bir kavram olduğunu söyleyebiliriz… Sayısal değer olarak 1/10 asitlik ölçüsü 1 dizem olarak adlandırılır. Örneğin 0,5 asitlik zeytinyağı tabiri, 5 dizem olarak ifade edilebilir.

Kısaca “iyi bir zeytinyağı nasıl üretilmeli?” sorusu için, öncelikle doğal koşullarda üretim yapmalı, farklı bölge zeytinlerini karıştırmamalı, zeytinyağını iyi muhafaza etmeli ve asitlik oranını bozacak faktörlerden zeytinyağımızı korumalıyız, diyebiliriz.

Dilerseniz doğal zeytinyağı ürünlerimize mağazamızdan ulaşabilirsiniz.