Hakiki Zeytinyağının Tadı Nasıl Olmalı?

 

Zeytinyağının lezzeti konusunda, zeytinyağı kalite kriterleri hakkında bilgisi olmayan kişiler için bir belirsizlik söz konusudur. Öyle ki bazı insanlar zeytinyağının tadını hiç hissetmek istemez, yalnızca yağ işlevi görmesini beklerken, bazıları genzi yakan ağır tadı, aroması ve kokusu olan zeytinyağlarını tercih eder. Bu yazımızda, hakiki zeytinyağının tadı nasıl olmalı? konusuna değineceğiz…

 

Zeytinyağının tadı nasıl olmalı?Zeytinyağının tadını ve kalitesini kontrol etmek için bir oleolog olmanız şart değil. Zeytinyağı tadım kriterlerini evinizde uygulayarak da pek ala kaliteli zeytinyağını tanıyabilirsiniz. Zeytinyağının tadımına geçmeden önce kokusuna bakılmalıdır. Hakiki bir sızma zeytinyağında mutlaka taze meyve kokusu almalısınız. Zeytin meyvesinin aromatik kokusu ve bazen de civardaki ağaçların doğal kokuları (defne, elma ağacı, taze çimen) zeytinyağında mutlaka olması gereken kokulardır. Bunun yanında zeytin ağacının yetiştiği yöreye özgü bir çiçek / ot varsa onun da kokusunu duyabilirsiniz. Koku zeytinyağının karakterini belirler.

 

Zeytinyağınızdaki doğal kokuları özümsedikten sonra sıra tadıma geliyor. Zeytinyağını tadarken “meyvemsilik, acılık ve yakarlık” olmak üzere üç kriter bulunuyor. Tadımın köşe taşı olan bu kriterlere göre zeytin meyvesinin yalnız kokusu değil tadını da almanız, zeytinyağını içerken genzi yakan hafif bir yakarlık hissetmeniz ve tattığınız yağın dilinizi buran bir acımsılığının olması gerekiyor.

 

Zeytinyağı tadarken dikkat edilmesi gereken nokta kuvvetli asit yakarlılığıyla, yağ asidini ve bozuk yağ acılığıyla, doğal yağ acılığını karıştırmamak. Biraz komplike görünse de aslında ayırt etmek zor değil. Şöyle ki yağ asidi çok yüksek asitlik derecesine sahip olsa bile bunu hissedemezsiniz ve kuvvetli asitler gibi tahriş edici özelliğe sahip değildirler, yalnızca bir yudum aldığınız zeytinyağı gırtlağınıza değdiğinde mayhoş ve genzi tabiri caizse gıdıklayan bir his yaratır. Bozuk yağ acılığına gelecek olursak; hakiki zeytinyağı acılığı tıpkı ham zeytini dalından koparıp yediğinizde olduğu kadar acılık verir. Acılık hissedilirken aynı zamanda meyvemsilik de duyulur, fakat bozulmuş yağ acılığı asidik ve sirkemsi bir tada sahiptir. Buna göre sirkemsi, bayat meyve tadında, ekşi ya da küf kokulu zeytinyağları bozuktur ve kesinlikle tercih edilmemelidir.