Gerçek Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Mutfağımızda, bitkisel tedavi yöntemlerinde ve hatta bazen de evimizi güzelleştirmekte kullandığımız zeytinyağını satın alırken hakiki olup olmadığını bilmek büyük önem arz ediyor. Öyle ki binlerce yıllık tarihe sahip olan bu şifa kaynağının kullanıldığı alanda gerçek tesirini gösterebilmesi için tamamen doğal ve kaliteli olması gerekiyor. Bu yazımızda Gerçek zeytinyağı nasıl anlaşılır? sorusuna yanıt arayacağız.

 

Gerçek Zeytinyağı Nasıl Olur?

 

Satın aldığınız zeytinyağının hakiki olup olmadığını anlamak için uzman olmanıza gerek yok, evde kendi imkanlarınızla uygulayabileceğiniz birkaç yöntem ile hakiki zeytinyağı testi yapabilirsiniz.

Zeytinyağının hakiki olup olmadığını anlamak için kullanabileceğiniz yöntemlerden ilki, donabilir olmasıdır. Bilindiği gibi tekli doymamış yağların tümü, oda sıcaklığında katı halde iken buzdolabına koyulduğunda yavaş yavaş katılaşır. Aldığınız zeytinyağını buzdolabına koyduğunuzda bazı yerleri donmuyorsa, bu katkılı olduğunu gösterir. Aynı şekilde gerçek ve güvenilir zeytinyağı donduğunda alt kısımlarında siyah noktacıklar (zeytin parçaları) görülür, şüpheli yağ buzdolabında donsa bile içerisinde zeytin parçaları gözlenmez ise sahtedir.

 

Gerçek zeytinyağı nasıl anlaşışır

 

Hakiki zeytinyağı nasıl test edilir? sorusuna vereceğimiz bir diğer yanıt ise, aslında oldukça basit olan fiyat kontrolüdür. Ekonomik açıdan gerçek zeytinyağının belirli bir bedeli vardır, bu bedelin dikkat çekecek seviyede altında olan bir zeytinyağının gerçek olma ihtimali yoktur.

 

Zeytinyağını test etmenin bir diğer yolu da bir bardak ılık su ile yapılan basit bir deneydir. İlkokulda hepimiz maddelerin yoğunluklarını öğrenirken zeytinyağı-su deneyini yapmışızdır. Bu deneyi aynı zamanda zeytinyağının hakiki olup olmadığını öğrenmek için de kullanabilirsiniz. Suyun içinde gerçek zeytinyağı nasıl olur? Hakiki ve kaliteli bir zeytinyağı suya bir miktar eklendiğinde önce baloncuklar halinde yayılan, sonrasında su yüzeyine çıkan yağdır. Hileli yağ ise su deneyinde direkt olarak bir tabaka şeklinde yukarıda kalır.

 

Zeytinyağı rafta genellikle teneke içerisinde bulunduğundan satın alırken zeytinyağı ile ilgili bir kanıya varmak oldukça zordur. Ayrıca gerçek zeytinyağını rengine bakarak test etmek tamamen yanlış bir yöntemdir. Bu nedenle satın almadan önce hakiki zeytinyağını test etmek hayli zor olsa da, fiyatına bakılarak kalitesi hakkında fikir sahibi olunabilir. Bunun yanında zeytinyağının hakiki olsa dahi sağlıklı tüketilebilmesi için, koyu renkli cam şişede olması ve kapağının emniyetli olması gerekir. Şeffaf cam şişede bulunan zeytinyağları ışığı geçirdiğinden içerisindeki klorofil bozunmaya uğrar ve kalitesini kaybeder. Pet ambalajlı yağlar ise plastiği içerisinde çözebileceğinden sağlığa ciddi derecede zarar verebilecek bir kimlik kazanabilir.